پوشش های تبعی بیمه آتش سوزی

بیمه آتش سوزی : پوشش‌های تبعی – قسمت اول

در مقاله قبلی با عنوان بیمه آتش سوزی چیست ، بیمه آتش سوزی را به صورت کلی معرفی کردیم. در آن مطلب بیان شد که خطرات تحت پوشش بیمه آتش سوزی به دو دسته خطرات اصلی و خطرات تبعی تقسیم می‌شوند. همچنین، خطرات اصلی در بیمه آتش سوزی (آتش سوزی، انفجار و صاعقه) به طور مفصل معرفی و بررسی شد. اما در مقاله قبلی درباره خطرات تبعی در بیمه آتش سوزی، به معرفی مختصر اکتفا کردیم. در ادامه قصد داریم ۲۰ مورد از خطرات تبعی در بیمه آتش سوزی را به طور مفصل بررسی نماییم. به منظور جلوگیری از طولانی شدن مطالب، ۱۰ مورد از مهم‌ترین خطرات تبعی بیمه آتش سوزی را در این مقاله و ۱۰ مورد دیگر را در مقاله بعدی بررسی خواهیم کرد.

ذکر این نکته ضروریست که تعداد خطرات تبعی قابل پوشش توسط بیمه آتش سوزی بیش از ۳۰ مورد است. اما در این دو مقاله به بررسی مواردی خواهیم پرداخت که عمومیت و کاربرد بیشتری دارند.

کلیه خطرات تبعی قابل پوشش توسط بیمه آتش سوزی سه ویژگی مهم دارند:

۱- هر یک از این خطرات حق بیمه جداگانه‌ای دارند و در صورت تحت پوشش قرار گرفتن، حق بیمه آن‌ها به حق بیمه مربوط به خطرات پایه در بیمه آتش سوزی اضافه خواهد شد.

۲- این خطرات در بیمه آتش سوزی به صورت مستقل از خطرات اصلی قابل ارائه نیستند. به عبارت دیگر، اموال و دارایی‌های بیمه‌گذار ابتدا باید تحت پوشش خطرات اصلی قرار گرفته باشند تا بتوان آن‌ها را تحت پوشش خطرات تبعی قرار داد.

۳- خطرات تبعی در بیمه آتش سوزی معمولاً شامل فرانشیز می‌شوند.

نکته: بررسی‌های انجام شده در این مقاله درمورد خطرات تبعی در بیمه آتش سوزی، بر اساس شرایطی است که در حال حاضر توسط اغلب شرکت‌های بیمه اجرا می‌شود. اما ممکن است با توجه به سیاست‌های مدیریتی در برخی شرکت‌های بیمه، شرایط و استثنائات متفاوتی وجود داشته باشد. در آینده و در قالب مقاله و ویدئو به بررسی دقیق‌تر این تفاوت‌ها در بیمه آتش سوزی ارائه شده توسط شرکت‌های مختلف خواهیم پرداخت.

بر اساس ماده ۱۳ شرایط عمومی بیمه آتش سوزی ، در صورت موافقت شرکت بیمه می‌توان با پرداخت حق بیمه اضافی خطرات دیگری علاوه بر آتش‌سوزی، انفجار و صاعقه(خطرات اصلی) را توسط بیمه آتش سوزی تحت پوشش قرار داد. در ادامه ۱۰ مورد از این قبیل خطرات تبعی در بیمه آتش سوزی مورد بررسی قرار گرفته است:

حتماً برای درک بهتر مطالب، ویدئوی مربوط به هر کدام از پوشش‌ها را نیز تماشا کنید. توضیحات ارائه شده در ویدئوها مکمل این مقاله است.

۱- پوشش زلزله و آتش فشان

این پوشش در بیمه آتش سوزی، به طور همزمان خسارت‌های ناشی از زلزله و آتش‌فشان را جبران می‌کند. با توجه به زلزله خیز بودن کشور ایران، پوشش زلزله یکی از مهم‌ترین پوشش‌های تبعی در بیمه آتش سوزی است. قیمت پوشش زلزله و آتش‌فشان در بیمه آتش سوزی به عوامل زیر بستگی دارد:

در همین رابطه مشاهده کنید: پوشش تبعی بیمه آتش سوزی(زلزله/ویدئو).

 

۱- منطقه جغرافیایی که مورد بیمه در آنجا قرار دارد: با توجه به محل قرارگیری گسل‌ها، احتمال وقوع زلزله در مناطق مختلف جغرافیایی متفاوت است. بنابراین در شهرهای زلزله خیز به دلیل بالا بودن احتمال وقوع زلزله، قیمت این پوشش در بیمه آتش سوزی نیز بیشتر است.

۲- نوع سازه و اسکلت محل مورد بیمه: میزان استحکام بنا و مقاومت آن در برابر زمین‌لرزه، ارتباط مستقیمی با نوع سازه و اسکلت آن دارد. بنابراین هرچه قدر سازه محل مورد بیمه استحکام بیشتری داشته باشد، قیمت پوشش زلزله در بیمه آتش سوزی کاهش می‌یابد. انواع سازه و اسکلت در بیمه آتش سوزی به ترتیب مقاومت، به شرح زیر است:

 • طراحی، محاسبه و اجرا طبق آیین نامه شماره ۲۸۰۰ (ضد زلزله) و همچنین فضاهای باز و غیر مسقف
 • بتون و یا سوله
 • اسکلت فلزی
 • آجری
 • گلی (سنتی و قدیمی)

۳- میزان سرمایه و ارزش مورد بیمه: طبیعتاً هرچه قدر ارزش مورد بیمه بیشتر باشد، حق بیمه پرداختی به همان نسبت در بیمه آتش سوزی افزایش می‌یابد.

ذکر چند نکته مهم در رابطه با پوشش زلزله و آتش‌فشان در بیمه آتش سوزی ضروری است:

نکته ۱: خطر سرقت که به دلیل وقوع زلزله اتفاق بیفتد، توسط این تعهد پوشش ندارد.

نکته ۲: خسارت‌هایی که ظرف ۴۸ ساعت متوالی اتفاق می‌افتد، یک حادثه تلقی می‌شود.

نکته ۳: خسارت‌هایی از قبیل ترک‌های سطحی و شکاف که مربوط به قبل از شروع بیمه آتش سوزی باشد، توسط این تعهد پوشش داده نمی‌شود.

نکته ۴: فرانشیز خطر زلزله در بیمه آتش سوزی ، برای موارد مسکونی و غیرصنعتی تنها یک درصد و در موارد صنعتی پانزده درصد ارزش مورد بیمه است. البته بر طبق درخواست بیمه‌گذار و نظر شرکت بیمه احتمال دارد که توافق دیگری در مورد فرانشیز صورت گیرد.

پوشش زلزله و آتش فشان در بیمه آتش سوزی

۲- پوشش سیل و طغیان آب دریاها و رودخانه‌ها

در بیمه آتش سوزی ، سیل به صورت زیر تعریف می‌شود و شرکت بیمه با توجه به این تعریف حدود تعهدات خود را تعیین می‌کند:

“سیل در حقیقت افزایش ارتفاع آب رودخانه و مسیل و بیرون زدن آب از آن و اشغال بخشی از دشت‌های حاشیه رودخانه می‌باشد که می‌تواند با غرقاب نمودن منطقه باعث وارد آمدن خسارت گردد. به عبارت دیگر، جاری شدن آب بیش از حد طبیعی به معنای طغیان رودخانه یا جریان سیلاب بر اثر بارندگی شدید و یا شکست آبگیر و سد و یا پیشروی آب دریا و خارج شدن هریک از موارد مذکور از مسیر طبیعی و اصلی خود، انباشت سریع روان آب‌های سطحی از هر منبع و ایجاد رودخانه گل توسط جریان آب ، با رعایت استثنائات ذیل در صورتی که حداقل دو هکتار از زمین‌های خشک را فرا گیرد مورد تأیید و موافقت بیمه‌گر می‌باشد”

 

پوشش تبعی سیل در بیمه آتش سوزی شامل استثنائاتی به شرح زیر است. تعهد سیل برای جبران خسارت این موارد پوششی ندارد:

 • هزینه تخلیه، تعمیر و پاک‌سازی آب‌روها و لوله‌های فاضلاب و چاه و پمپاژ آب‌های سطحی؛ مگر اینکه پوشش هزینه پاکسازی در بیمه آتش سوزی ابتیاع شده باشد.
 • خسارت ناشی از سیل‌های زیرزمینی، بالا آمدن آب دریا، دریاچه و رودخانه که علل دیگری غیر از ریزش باران و ذوب برف داشته باشد.
 • زیان و خسارت ناشی از ریزش، نشست و یا لغزیدن طبقات زمین (رانش) که به علل دیگری غیراز سیل ایجاد شده باشد.
 • هزینه پاکسازی گل و لای و رسوبات ناشی از سیل در داخل محوطه محل مورد بیمه (فضای غیر مسقف) ؛ مگر اینکه پوشش هزینه پاکسازی در بیمه آتش سوزی را ابتیاع کرده باشد.
 • خسارت وارده به اموال منقول مستقر در محوطه باز محل مورد بیمه ؛ مگر اینکه صراحتاً خلاف آن در بیمه آتش سوزی توافق شده باشد.
 • خسارت وارده به اموال خارج از محل مورد بیمه مانند درختان، گیاهان، چاه‌ها، فاضلاب، آنتن‌های بیرونی، پنل‌های خورشیدی و غیره ؛ مگر اینکه صراحتاً خلاف آن در بیمه آتش سوزی توافق شده باشد.
 • خسارت وارده به اموال مستقر در اماکن زیر همکف، زیرزمین و زیر سطح خیابان ناشی از خطرات مذکور، تحت پوشش این تعهد از بیمه آتش سوزی نمی‌باشد.
 • زیان و خسارات وارده به حصارهای اطراف محوطه و درب‌های ورودی؛ مگر اینکه مورد تأیید کارشناس بیمه‌گر بوده و سرمایه آن در بیمه آتش سوزی درج گردد.
 • کلیه ساخت و سازهایی که در حریم قانونی و یا بستر دریا، دریاچه، رودخانه(فصلی یا دائمی) مسیل، نهر و برکه طبیعی، تالاب ومناطق گودکه احتمال جمع شدن آب درآن‌ها وجود دارد و نیزکلیه سازه‌هایی که غیر مجاز احداث شده باشند.

نکته: فرانشیز خطر سیل و طغیان آب دریاها و رودخانه‌ها در بیمه آتش سوزی ، ده درصد به عنوان سهم بیمه‌گذار است. البته بر طبق درخواست بیمه‌گذار و نظر شرکت بیمه احتمال دارد که توافق دیگری در مورد فرانشیز صورت گیرد.

۳- پوشش طوفان، گردباد و تندباد

منظور از طوفان، حرکت و جا به جایی هوا با سرعتی بیش از ۶۲ کیلومتر بر ساعت است. برای اینکه خسارت توسط این پوشش تبعی در بیمه آتش سوزی قابل جبران باشد، باید وقوع طوفان، گردباد و تندباد توسط مراجع ذیصلاح تأیید شود. همچنین نباید سرعت آن کمتر از ۶۲ کیلومتر بر ساعت باشد. ذکر این نکته ضروریست که بنا بر سیاست‌های مدیریتی در برخی شرکت‌های بیمه، سرعت‌های کمتر از ۶۲ کیلومتر بر ساعت هم تحت پوشش بیمه آتش سوزی قرار می‌گیرد.

 

پوشش تبعی طوفان، گردباد و تندباد در بیمه آتش سوزی شامل استثنائاتی به شرح زیر است. این استثنائات توسط پوشش طوفان در بیمه آتش سوزی قابل جبران نیستند:

 • خسارات وارد بر اموال منقولی که در فضای باز قرار دارند؛ مگر این که توافق دیگری صورت پذیرفته باشد.
 • خسارات ناشی از تخریب زمین که بر اثر وزش طوفان، تندباد و گردباد به وجود آمده باشد.
 • سرقت از محل مورد بیمه بعد از وقوع طوفان.
 • هزینه تعمیر یا تعویض لوله‌های آب و آب‌روها.
 • خسارات ناشی از سقوط بهمن.
 • خسارات ناشی از امواج دریا.

نکته: فرانشیز پوشش طوفان، گردباد و تندباد در بیمه آتش سوزی ، ده درصد به عنوان سهم بیمه‌گذار است. البته بر طبق درخواست بیمه‌گذار و نظر شرکت بیمه احتمال دارد که توافق دیگری در مورد فرانشیز صورت گیرد.

پوشش طوفان گرد باد و طوفان

۴- پوشش ترکیدگی لوله آب

دامنه تعهد شرکت بیمه برای جبران خسارت توسط پوشش ترکیدگی لوله آب در بیمه آتش سوزی ، به این شرح است:

“خسارت ناشی از ترکیدن، لبریز شدن، نشت و جدا شدن اتصالات، گرفتگی و سر ریز شدن منابع و مخازن آب و دستگاه‌های تصفیه آب، سیستم‌های آب گرم و سرد، فلش تانک یا شبکه آبرسانی و فاضلاب مربوط به محل مورد بیمه”

 

پوشش تبعی ترکیدگی لوله آب در بیمه آتش سوزی ، شامل استثنائاتی به شرح زیر است. این استثنائات توسط این پوشش در بیمه آتش سوزی قابل جبران نیستند:

 • هرگونه هزینه مربوط به ترمیم، استهلاک، فرسودگی و یا پوسیدگی دستگاه‌ها، منابع، مخازن و شبکه آبرسانی.
 • خسارت وارد به دستگاه‌ها و شبکه لوله‌کشیِ منشأ حادثه منجر به خسارت.
 • در صورتی که خسارت ناشی از سیل، طوفان، زلزله یا آتشفشان باشد؛ مگر آنکه خطرهای مذکور تحت پوشش بیمه آتش سوزی قرار گرفته باشند.
 • خسارت‌هایی که در اثر تخلیه یا پرکردن مخازن دستگاه‌های خودکار اطفای حریق یا نشت از آن‌ها اتفاق افتد .
 • خسارت ناشی از رطوبت زمین، نهرهای زیرزمینی، چاه‌های آب و قنات.
 • پس‌زدگی و بالا آمدن آب چاه‌های فاضلاب ناشی از گرفتگی.
 • خسارت وارد به مورد بیمه به دلیل انجام عملیات و تعمیرات ساختمانی و لوله‌کشی و شستشو و آبیاری.
 • خسارت آبدیدگی مورد بیمه که ناشی از خطوط شبکه آبرسانی و فاضلاب خارج از ساختمان محل مورد بیمه باشد.

نکته: فرانشیز پوشش ترکیدگی لوله آب در بیمه آتش سوزی ، ده درصد به عنوان سهم بیمه‌گذار است. البته بر طبق درخواست بیمه‌گذار و نظر شرکت بیمه احتمال دارد که توافق دیگری در مورد فرانشیز صورت گیرد.

۵- پوشش ضایعات ناشی از آب باران و ذوب برف

دامنه تعهد شرکت بیمه برای جبران خسارت توسط پوشش ضایعات ناشی از آب باران و ذوب برف در بیمه آتش سوزی ، به این شرح است:

“خسارت ناشی از آب باران، برف و تگرگ؛ مشروط به این که از طریق بام و دیوارهای ساختمان بوده؛ یا در اثر گرفتگی لوله‌ها، لبریز شدن آب‌روی شیروانی و ناودان‌ها و یا منابع و مخازن آب مربوط به محل مورد بیمه و همچنین دپو و ایجاد روان‌آب‌های ناشی از بارندگی و سنگینی برف باشد.”

 

پوشش تبعی ضایعات ناشی از آب باران و ذوب برف در بیمه آتش سوزی ، شامل استثنائاتی به شرح زیر است. استثنائات توسط این پوشش در بیمه آتش سوزی قابل جبران نیستند:

 • هزینه برف روبی، ذوب کردن یخ و ترمیم یا تعویض عایق‌کاری و آسفالت بام.
 • خسارت ناشی از نفوذ آب از سقف‌های شیشه‌ای یا شکاف‌هایی که به دلیل تعمیر یا تجدید بنا به وجود آمده باشد.
 • خسارت و خرابی ناشی از برف و تگرگ وارد به مورد بیمه‌ای که در محدوده فضای باز قرار گرفته باشد.
 • خسارت ناشی از رطوبت زمین، نهرهای زیرزمینی، چاه‌های آب و قنات.

نکته: فرانشیز پوشش ضایعات ناشی از آب باران و ذوب برف در بیمه آتش سوزی ، ده درصد به عنوان سهم بیمه‌گذار است. البته بر طبق درخواست بیمه‌گذار و نظر شرکت بیمه احتمال دارد که توافق دیگری در مورد فرانشیز صورت گیرد.

۶- پوشش سقوط هواپیما و هلیکوپتر

خسارات ناشی از سقوط هواپیما، بالگرد، یا هر نوع اشیاء پرنده و اجسام ساقط شده از آن‌ها ، توسط این پوشش تبعی بیمه آتش سوزی قابل جبران است.

همچنین این پوشش شامل استثنائاتی به شرح زیر است و این استثنائات توسط پوشش سقوط هواپیما و هلیکوپتر در بیمه آتش سوزی قابل جبران نیست:

 • خسارات ناشی از فرود هواپیما که اجازه آن از طرف بیمه‌گذار صادره شده باشد ؛ مگر آنکه صراحتاً خلاف آن در بیمه آتش سوزی شرط شده باشد.
 • خسارات ناشی از جنگ و هرگونه عملیات خرابکارانه، خصمانه و هواپیما ربایی.
 • خسارات ناشی از بمب و یا هر نوع مواد منفجره ساقط شده از اشیا پرنده.

نکته: فرانشیز پوشش سقوط هواپیما و هلیکوپتر در بیمه آتش سوزی ، پانزده درصد به عنوان سهم بیمه‌گذار است. البته بر طبق درخواست بیمه‌گذار و نظر شرکت بیمه احتمال دارد که توافق دیگری در مورد فرانشیز صورت گیرد.

پوشش تبعی ناشی از سقوط هواپیما

۷- پوشش شکست شیشه

خسارات ناشی از شکستن شیشه‌های منصوب در ساختمان به علت حادثه و برخورد جسم خارجی، توسط این پوشش تبعی بیمه آتش سوزی قابل جبران است. به این نکته مهم توجه کنید که تعهد شکست شیشه در بیمه آتش سوزی ، فقط شیشه‌های منصوب در ساختمان مانند شیشه‌های به کار رفته در درب‌ها، پنجره‌ها، نما، ویترین مغازه و … را پوشش می‌دهد. بنابراین تعهد شکست شیشه در بیمه آتش سوزی ، هیچ پوششی برای شیشه‌های غیر منصوب ندارد.

همچنین موارد زیر نیز توسط این تعهد در بیمه آتش سوزی پوشش ندارند:

 • شکست شیشه‌های میان تهی مانند پارچ آب، فنجان و ….
 • شکست شیشه‌های تزئینی و یا قاب شده که روی آن با حروف برجسته، نقره‌کاری، نقاشی یا تزئینات هنری دیگری صورت گرفته باشد، یا هر نوع شیشه‌های زینتی ؛ مگر اینکه بعنوان شیشه ویترین و یا درب ورودی ساختمان به کار رفته باشد.

همچنین این پوشش شامل استثنائاتی به شرح زیر است که این استثنائات توسط تعهد شکست شیشه در بیمه آتش سوزی قابل جبران نیست:

 • شکست شیشه در اثر امواج حاصل از شکستن دیوار صوتی توسط هواپیماهای با سرعت مافوق صوت و یا هر شیء دیگری که سرعت آن برابر سرعت صوت و یا بیشتر از آن باشد.
 • خسارات ناشی از تعویض یا تعمیر پنجره درخصوص شیشه‌های شکسته شده.
 • خسارات ناشی از جنگ، شورش، آشوب و بلوا
 • شکست شیشه در اثر طراحی غلط یا نشست ساختمان
 • زیان ناشی از توقف یا تعطیلی کار یا از دست دادن منافع

نکته: فرانشیز پوشش شکست شیشه در بیمه آتش سوزی ، بیست درصد به عنوان سهم بیمه‌گذار است. البته بر طبق درخواست بیمه‌گذار و نظر شرکت بیمه احتمال دارد که توافق دیگری در مورد فرانشیز صورت گیرد.

۸- پوشش سرقت

خسارات ناشی از فقدان یا خرابی اموال بیمه شده که به دلیل دزدی با شکست حرز روی دهد، توسط این پوشش تبعی بیمه آتش سوزی قابل جبران است.

نکته ۱: تعهد سرقت در بیمه آتش سوزی ، هم خسارت فقدان و هم خسارت خرابی اموال بیمه شده ناشی از سرقت را پرداخت می‌کند؛ البته با این شرط که لیست و قیمت اموال مفقودی و خراب شده، در بیمه آتش سوزی ذکر شده باشد. بنابراین خسارت و آسیب وارده به درب و ورودی‌های محل مورد بیمه و سایر تخریب‌هایی که ناشی از ورود سارق به محل مورد بیمه ‌باشد، در صورتی قابل پرداخت است که سرمایه آن بخش نیز تحت پوشش خطر سرقت در بیمه آتش سوزی قرار گرفته باشد.

نکته ۲: تعهد سرقت در بیمه آتش سوزی فقط دزدی‌هایی را پوشش می‌دهد که به واسطه آن، حرز از بین برود. برای درک بهتر مفهموم حرز حتماً ویدئوی بالا را تماشا کنید.

موارد زیر، دزدی با شکست حرز محسوب می‌شود:

 • بالا رفتن از دیوار محل استقرار اموال بیمه شده، شکستن درب و یا پنجره، خراب کردن دیوار و نظایر آن.
 • باز کردن درب به وسیله کلید تقلبی و سایر آلات و ادواتی که عرفاً برای باز کردن قفل به کار نمی‌رود.
 • ورود سارق به محل قرار گرفتن اموال بیمه شده در شب و اختفا در محل و انجام سرقت، سپس خروج از محل پس از شروع به کار مجدد.

همچنین پوشش سرقت شامل استثنائاتی به شرح زیر است که این قبیل خسارات توسط این پوشش در بیمه آتش سوزی قابل جبران نیست:

 • دزدی‌های ناشی از جنگ، اعتصاب، اغتشاش، شورش و بلوا.
 • دزدی‌هایی که در هنگام آتش سوزی، انفجار، سیل و زلزله رخ می‌دهد.
 • دزدی‌هایی که به وسیله خدمتگزاران یا افرادی که با بیمه‌گذار در یک جا زندگی می‌کنند روی می‌دهد.
 • سرقت‌های مسلحانه، دله دزدی و تقلب.
 • اموالی که قابلیت جابجایی داشته از قبیل لب‌تاپ، تلفن همراه و دوربین و امثالهم.
 • استثنائات ماده ۳۰* از شرایط عمومی استفاده از بیمه آتش سوزی تحت پوشش سرقت نمی‌باشد.
 • اموال بیمه شده مستقر در پارکینگ و مشاعات منازل مسکونی تحت پوشش سرقت نمی‌باشد مگر در بیم‌ نامه ذکر گردیده باشد.

* ماده ۳۰ شرایط عمومی بیمه آتش سوزی: مسکوکات، پول، اوراق بهادار، اسناد، فلزات قیمتی به هر شکل، جواهرات و مروارید، سنگ‌های قیمتی سوارنشده، هرگونه اسناد و نسخ خطی و همچنین هزینه بازسازی نقشه، جمع آوری مجدد اطلاعات و یا تنظیم دفاتر بازرگانی، تحت این بیمه نامه پوشش ندارد مگر آن که صراحتاً خلاف آن شرط شده باشد.

بیمه‌گذار هم پس از خرید پوشش سرقت در بیمه آتش سوزی وظایفی دارد. در صورت انجام صحیح این وظایف است که می‌تواند خسارت خود را به طور کامل از شرکت بیمه دریافت کند. بیمه‌گذار موظف است علاوه بر پرداخت حق بیمه مقرر و انجام اقدامات ایمنی و امنیتی در جهت جلوگیری از وقوع سرقت، چنانچه اموال بیمه شده به سرقت رفته و یا در نتیجه سرقت خسارتی به آن وارد شود اقدامات ذیل را به عمل آورد:

 • بلافاصله پس از سرقت، اداره آگاهی یا کلانتری یا سایر مراجع انتظامی ذیصلاح را آگاه کرده و در زمینه دستگیری سارق و کشف اموال مسروقه اقدام و با مقامات ذیصلاح همکاری لازم را معمول دارد.
 • موضوع را فوراً با ذکر مبلغ تقریبی خسارت، به بیمه گر اعلام دارد. این اطلاع ممکن است شفاهی، تلفنی یا تلگرافی باشد. پس از آن باید کتباً به وسیله تکمیل فرم اعلام خسارت و یا از طریق نامه سفارشی یا نامه با اخذ رسید نیز به بیمه‌گر اعلام گردد.
 • ظرف مدت دو روز پس از اعلام خسارت، فهرست جامعی شامل اموال مسروقه یا خسارت دیده تهیه و در اختیار بیمه‌گر قرار دهد.
 • چنانچه متعاقب وقوع حادثه، اطلاعاتی در مورد سرقت به دست آمد بلافاصله بیمه‌گر را از آن مطلع کند.
 • چنانچه بیمه‌گذار وظایف خود را به موقع انجام ندهد بیمه‌گر می‌تواند با توجه به میزان تقصیر بیمه‌گذار از جبران تمام یا بخشی از خسارت خودداری کند.

نکته: فرانشیز پوشش سرقت در بیمه آتش سوزی ، ده درصد به عنوان سهم بیمه‌گذار است. البته بر طبق درخواست بیمه‌گذار و نظر شرکت بیمه احتمال دارد که توافق دیگری در مورد فرانشیز صورت گیرد.

شرایط بیمه آتش سوزی

۹- پوشش رانش، نشست و فروکش کردن زمین

حرکت لایه‌های رسوبی سطح زمین در سطوح شیبدار را رانش زمین می‌گویند. رانش زمین به صورت پایه در بیمه آتش سوزی پوشش ندارد اما می‌توان خسارات ناشی از رانش، نشست و فروکش کردن زمین را توسط این پوشش تبعی بیمه آتش سوزی جبران نمود.

نکته ۱: توجه شود که رانش زمین با زلزله کاملاً متفاوت است. زلزله در لایه‌های زیرین زمین اتفاق می‌افتد اما رانش در لایه‌های سطحی. همچنین زلزله به نسبت رانش زمین مقیاس بسیار وسیع‌تری را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

نکته ۲: اگر رانش زمین به طور طبیعی رخ دهد، خسارت وارده توسط بیمه آتش سوزی پوشش دارد. اما اگر رانش زمین به دلیل عوامل غیر طبیعی مانند گودبرداری غیر اصولی باشد، خسارت وارده توسط بیمه آتش سوزی پوشش داده نمی‌شود.

۱۰- پوشش هزینه پاکسازی

بعد از حوادثی نظیر آتش سوزی، انفجار، زلزله، سیل، طوفان و … محل مورد بیمه صدمه زیادی می‌بیند. برای بازسازی، ابتدا باید محل مورد نظر کاملاً پاکسازی شود. جمع‌آوری و حمل ضایعات و پاکسازی محل هزینه‌هایی دارد که به صورت پایه توسط بیمه آتش سوزی پوشش ندارند. اما می‌توان هزینه‌های جمع‌آوری و حمل ضایعات را بوسیله تعهد هزینه پاکسازی در بیمه آتش سوزی پوشش داد. بنابراین با خرید این تعهد، در زمان بروز حادثه بیمه آتش سوزی علاوه بر هزینه‌های بازسازی، هزینه پاکسازی محل را نیز پوشش می‌دهد.

نکته ۱: سقف تعهد قابل ارائه از طرف شرکت‌های بیمه برای این پوشش، حداکثر معادل ۲۰% کل سرمایه تحت پوشش بیمه آتش سوزی است. یعنی اگر در بیمه‌نامه‌ای کل سرمایه ساختمان و اثاثیه تحت پوشش بیمه آتش سوزی ۱۰۰میلیون تومان باشد، حداکثر تعهد قابل ارائه برای پوشش هزینه پاکسازی معادل ۲۰میلیون تومان است.

نکته ۲: نرخ تعهد هزینه پاکسازی در بیمه آتش سوزی معادل ۵۰% مجموع نرخ‌های خطرات تحت پوشش بیمه نامه که باعث آسیب کلی* به محل مورد بیمه می‌شوند، است. بنابراین تعهد هزینه پاکسازی قیمت بالایی ندارد و توصیه می‌شود حتماً این تعهد به سایر تعهدات در بیمه آتش سوزی اضافه شود.

* خطراتی که باعث آسیب کلی می‌شوند به خطراتی گویند که کل سرمایه را در بیمه آتش سوزی تحت پوشش دارند، مانند: آتش سوزی، انفجار، صاعقه، سیل، زلزله، آتش‌فشان و غیره . همچنین خطراتی که باعث آسیب غیر کلی می‌شوند به خطراتی گویند که سرمایه مربوط به آن‌ها شامل کل سرمایه بیمه آتش سوزی نیست، مانند خطرات شکست شیشه، سرقت و … که فقط بخشی از کل سرمایه را شامل می‌شوند.

افزودن دیدگاه