اشتباه مرگبار سازندگان ابنیه

25
منتشر شده در ۲ فروردین, ۱۳۹۹ توسط

– اشتباه مرگبار سازندگان ابنیه

عموماً سازندگان ابنیه برای شروع به کار دو بیمه‌نامه مختلف تهیه می‌کنند: یکی بیمه مسئولیت مدنی در قبال کارکنان و دیگری بیمه مسئولیت ثالث ساختمانی. بسیاری از کارفرمایان ساختمانی برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها و با این تصور که بعد از عملیات گودبرداری، امکان بروز حادثه برای افراد ثالث وجود ندارد، بیمه مسئولیت ثالث ساختمانی را به صورت کوتاه مدت و فقط تا پایان عملیات گودبرداری تهیه می‌کنند.

نکته ۱: بعد از عملیات گودبرداری، پروژه ساختمانی محل رفت و آمد اشخاص ثالث بسیاری از قبیل مشاورین املاک، خریداران، کارشناسان تأمین اجتماعی و غیره است. وارد شدن خسارت جانی به این اشخاص کاملاً اجتناب‌ناپذیر است. همچنین اشخاص و اموال ثالثی که در خارج از محیط کارگاه و اطراف پروژه قرار دارند (مانند خودروهای پارک شده در محل یا عابرین پیاده) نیز تا پایان کار ساختمانی در معرض حادثه و بروز خسارت ناشی از اجرای عملیات ساختمانی هستند.

نکته ۲: در بیمه مسئولیت ثالث ساختمانی، حدود ۷۵% حق بیمه مربوط به یک ماه اول می‌باشد. برای مثال اگر مبلغ حق بیمه در این بیمه مسئولیت مدنی برای مدت یک سال، ۱میلیون تومان باشد، مبلغ حق بیمه کوتاه مدت برای مدت ۳۰ روز، در حدود ۷۵۰هزار تومان خواهد شد. (مبالغ ذکر شده تقریبی است و با توجه به نوع پروژه ساختمانی و فرمت این بیمه مسئولیت مدنی در شرکت‌های بیمه‌گر مختلف، احتمال اندک تفاوتی وجود دارد.)

حالا با توجه به دو نکته ذکر شده، به نظرتان خرید بیمه مسئولیت مدنی ناشی از اجرای عملیات ساختمانی به صورت کوتاه مدت معقول است؟

مجموعه

افزودن دیدگاه