بیمه مسئولیت مدنی(کرونا و معلم)

421
منتشر شده در 15 شهریور, 1399 توسط

بیمه مسئولیت مدنی کرونا برای معلمین

در پی خبر بازگشایی مدارس سوالات بسیاری در ذهن مدیران مدارس، معلمین و سایر عوامل آموزشی شکل گرفته است. شاید مهم‌ترین سوالی که در ذهن جامعه فرهنگی است، میزان مسئولیت آن‌ها در حفظ جان دانش‌آموزان از شر بیماری کرونا است. به راستی اگر دانش‌آموزی مبتلا به کرونا شده و بر اثر این بیماری فوت کند، آیا کادر آموزشی محکوم به پرداخت دیه خواهد شد؟ و آیا می‌توان این مسئولیت مدنی سنگین را تحت پوشش بیمه مسئولیت مدنی قرار داد؟ در ادامه به این دو سوال مهم پاسخ داده شده است:

قبل از پاسخ به دو سوال فوق، برای درک بهتر موضوع باید به خوبی با دو مفهوم “مسئولیت مدنی” و “بیمه مسئولیت مدنی” آشنا بود. بنابراین ابتدا به طور مختصر “مسئولیت مدنی” و “بیمه مسئولیت مدنی” را تعریف کرده و سپس به دو سوال فوق پاسخ خواهیم داد:

مسئولیت مدنی چیست؟

بر اساس قوانین مدنی کشور ایران، هر کسی باید پاسخگوی اعمالش باشد. یعنی اگر بر اثر عمل شخصی خسارت جانی یا مالی به دیگران وارد شود، شخص مذکور مسئول جبران آن خسارت است. برای مثال اگر شخصی در هنگام رانندگی به عابر پیاده برخورد کرده و این تصادف منجر به فوت وی شود؛ راننده، محکوم به پرداخت دیه فوت عابر است.

بیمه مسئولیت مدنی چیست؟

خسارتی که به دلیل مسئولیت مدنی باید جبران شود را می‌توان بر دوش شرکت‌های بیمه گذاشت. این امر از طریق بیمه مسئولیت مدنی انجام می‌گیرد.

بعد از آشنایی با مفاهیم “مسئولیت مدنی” و “بیمه مسئولیت مدنی” باید به دو سوال پرسیده شده در ابتدای بحث پاسخ داده شود:

اگر دانش‌آموزی مبتلا به کرونا شده و بر اثر این بیماری فوت کند، آیا کادر آموزشی محکوم به پرداخت دیه خواهد شد؟

تمامی موارد اپیدمی موجب محکومیت سرپرست(در اینجا منظور کل کادر آموزش است) نمی‌شوند. زیرا ابتلا به کرونا از فعل سرپرست ناشی نمی‌شود. به بیان ساده‌تر در موارد اپیدمی نمی‌توان اثبات کرد که منشأ انتقال ویروس دقیقاً کجاست. بنابراین اگر دانش‌آموزی بر اثر ابتلا به کرونا فوت نماید، هیچ کدام از کادر آموزشی محکوم به پرداخت دیه نحواهند شد.

آیا می‌توان این مسئولیت مدنی سنگین را تحت پوشش بیمه مسئولیت مدنی قرار داد؟

خیر، در حال حاضر هیچ کدام از بیمه‌های مسئولیت مدنی موجود در بازار ایران پوششی برای بیماری کرونا ندارند. تنها در شرایطی بیمه مسئولیت مدنی بیماری کرونا را پوشش می‌دهد که این امر صراحتاً در شرایط خصوصی بیمه‌نامه ذکر شده باشد. اما در حال حاضر (تاریخ پانزدهم شهریور سال نود و نه) هیچ بیمه مسئولیتی که برای کرونا پوشش داشته باشد وجود ندارد.

نتیجه گیری نهایی:

مدیران مدارس، معلمین و سایر کادر آموزشی برای ابتلای دانش‌آموزان به بیماری کرونا و پرداخت دیه فوت در معرض محکومیت مراجع قضائی قرار ندارند. و حتی بر فرض محال در صورت محکومیت معلمین به پرداخت دیه فوت بر اثر کرونا، هیچ بیمه مسئولیتی وجود ندارد که این خسارت را پوشش دهد.

 

در همین رابطه ببینید: بیمه آسانسور به عهده کیست؟

در همین رابطه ببینید: پول اضافی برای بیمه آتش سوزی نده!

مجموعه

افزودن دیدگاه